عید3
عید5

دوره‌های شبکه

content-photos/145/1180/content_photo_ckFft6iLiOPEVZAj.png

شبکه چیست؟

تعریف شبکه را می‌توان به ساده‌ترین شکل ممکن ارائه کرد.

هنگامی یک شبکه ایجاد می‌شود که شما دو یا چند کامپیوتر یا میزبان (Host) را به یکدیگر متصل کنید. به نحوی که قادر به برقراری ارتباط و اشتراک منابع با یکدیگر باشند . (هر چیزی که دارای کارت شبکه باشد را میزبان یا Host می‌گویند که قابلیت اتصال و اشتراک‌گذاری را نیز داشته باشد) در اینجا به کمی دقت نیاز خواهیم داشت. شبکه در واقع قادر به انجام دو کار است که این کارها برقراری ارتباط (Connection) و اشتراک منابع (Sharing Resources) هستند . هدف اصلی شبکه نیز همین دو مفهوم است؛ یعنی ما شبکه را به‌وجود می‌آوریم تا بتوانیم با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم و پس از بر قراری ارتباط، منابع خود را به اشتراک بگذاریم.

چرا لازم است دوره‌های شبکه را بگذرانیم؟

اصل هدف ما تربیت اشخاصی در حوزه امنیت سایبری است که بتوانند از اطلاعات موجود در شبکه خود محافظت کنند. و امنیت شبکه هم بخشی از این مورد می‌باشد. پس وقتی شما قرار است به چنین هدفی دست پیدا کنید، حتماً نیاز است با مفاهیم بنیادی شبکه در حد بالایی آشنایی داشته باشید. قدم اول نیز شروع دوره‌های شبکه است. درنظر داشته باشید که پیش از شروع هرکدام از شاخه‌های زیر، باید دوره NETWORK + را گذرانده باشید.

مسیر ما در اینجا به 4 شاخه تقسیم می‌شود که این شاخه‌ها عبارتنداز:

Microsoft

دوره‌های مایکروسافت دوره‌های بسیار فراگیری هستند که ازجمله مهم‌ترین این دوره‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

CISCO

سیسکو یکی از بزرگ‌ترین کمپانی‌های ارائه تجهیزات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری است که با طراحی دوره‌های مرتبط با محصولات خود، گواهینامه‌های معتبری را به شرکت‌کنندگان ارائه می‌کند. ازجمله این دوره‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

content-photos/145/1317/content_photo_RCMhSg6T5lSiYXBO.png

Linux

یکی از محبوب‌ترین بسترهای برنامه‌نویسان، امنیت‌کاران و مدیران شبکه، سیستم‌عامل لینوکس است. استفاده از این سیستم‌عامل نیازمند دوره‌هایی از سطوح پایه تا پیشرفته است که عبارتنداز:

Mikrotik

میکروتیک نیز همانند سیسکو، یکی از کمپانی‌های ارائه محصولات مرتبط با شبکه است که دوره‌های آن شامل موارد زیر است. (هر کدام از این مسیرها به‌صورت جداگانه بررسی می‌شوند. قابل ذکر است که تمام این مسیرها نیاز به گذراندن دوره پیش‌نیاز Network+ دارند و قبل از ورود باید حتماً این دوره را گذرانده باشید.)