دوره جرم شناسی

دوره‌ی آموزشی جرم شناسی

علم جرم شناسی از یکصد سال پیش تا کنون به این منظور ایجاد و توسعه داده شده تا عوامل جرم‌زا و شرایط موثر در بروز رفتارهای جنایی شناخته شوند. با پیدایش فضای سایبری، جرایمی که در این حوزه به وجود می‌آیند هم نیازمند بررسی خواهند بود. پس علم جرم شناسی یا همان criminology در این حوزه نیز کاربرد خواهد داشت. هک‌کردن اطلاعات، سرقت اطلاعات و یا سواستفاده‌های افراد مخرب از حریم شخصی افراد یا سازمان‌ها، از نمونه جرایمی هستند که در حوزه سایبری پدید آمده.
در حقیقت جرم شناسی سایبری به معنی مطالعه عوامل ایجاد جرم در فضای مجازی و تاثیرات آن بر دنیای حقیقی و راهکارهای پیشگیری از وقوع این گونه جرایم است.
طبیعتاً در سراسر دنیا برای جرایم سایبری نیز همانند جرایم دیگر، کیفرهایی درنظر گرفته شده است. حتی گاهی قانون در زمینه جرایم سایبری، بسیار سخت‌گیرتر از جرایم دیگر تصمیم‌گیری می‌کند. لذا مطالعه اینگونه جرایم، شناخت آن‌ها و شناخت کیفرهای موجود در این زمینه و به طور کلی دانش جرم شناسی، برای تمامی افرادی که در حوزه سایبری (چه حوزه امنیت سایبری و چه حوزه‌های دیگر) فعالیت می‌کنند ضروری خواهد بود.
در این دوره با استفاده از مراجع برتر در حوزه جرم و جرم‌شناسی، سعی شده تا الزامات و دانستنی‌های این حوزه به مخاطبان آموزش داده شود.

content-photos/149/1022/content_photo_00QrlCEYwcgiGSYH.jpg

سرفصل دوره جرم شناسی

دوره جرم شناسی به این دلیل که به طور تخصصی درمورد جرایم سایبری برگزار می‌شود، با سرفصل‌های مرتبط این حوزه برگزار خواهد شد:

  • مفهوم شناسی
  • جرایم علیه محرمانگی داده های و سامانه های رایانه ای
  • جرایم علیه صحت و تمامیت داده ها و سامانه های رایانه ای
  • سرقت و کلاهبرداری مرتبط با رایانه
  • حرایم علیه عفت و اخلاق عمومی
  • سایر جرایم رایانه ای
content-photos/149/1032/content_photo_HwwXxuvwM2wzn3bd.jpg

مخاطبین دوره

مخاطبان این دوره تمامی افراد فعال در حوزه فضای مجازی و یا حتی افراد عادی که دائماً در حال استفاده از فضای سایبری هستند خواهند بود. متخصصان امنیت سایبری، متخصصان IT ، متخصصان شبکه، دانشجویان و علاقمندان حوزه سایبری و حتی مدیران متوسط و رده بالای سازمانی ازجمله مخاطبان اصلی این دوره به شمار می‌روند.